Приховані та дискримінаційні вимоги замовника

  • 12 прихованих вимог у тендерній документації замовника

Приховані та дискримінаційні вимоги замовника

Усі вимоги замовника обов’язкові до виконання, навіть приховані та дискримінаційні, якщо учасники торгів вже подали тендерну пропозицію, завчасно не звернувшись до замовника з вимогою їх усунути або не подали скаргу на замовника до Антимонопольного комітету України. Для цього постачальнику, в першу чергу, потрібно знати які взагалі можуть зустрічатися приховані та дискримінаційні вимоги в тендерній документації.

Дискримінаційні вимоги замовника

Тому ми підготували чек-лист з 35 дискримінаційних вимог, які періодично зустрічаються в тендерних документаціях замовників. Щодо них ви можете сформувати успішну скаргу до АМКУ та змусити замовника прибрати їх з тендерної документації. Щоб отримати чек-лист, вам необхідно зареєструватися на нашому майданчику, після чого звернутися до персонального менеджера. Якщо ви вже зареєстровані — просто зверніться до персонального менеджера.

35 дискримінаційних вимог

Перелік прихованих вимог

Ми підготували для вас перелік з 12 прихованих вимог, які не відразу можливо помітити серед гори тексту тендерних документацій.

    • Лист або довідка про ознайомлення з вимогою складання тендерної пропозиції українською мовою

Часто в інформації про мову, якою повинні бути складені тендерні пропозиції зазначається не лише те, якими мовами мають складатися пропозиції, а й вимога надати лист або довідку про підтвердження того, що учасник ознайомився з цією вимогою. Досить дивна вимога, адже в статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено обов’язок замовника відхилити пропозицію учасника, якщо вона викладена іншою мовою, аніж та, яка вимагається в тендерній документації. Фактично ніякого сенсу такий документ не несе, проте ненадання такого документу може стати підставою для відхилення.

    • Цінова пропозиція в формі документу

Рекомендуємо постачальнику уважно переглядати наявність та формулювання цієї вимоги в тендерній документації, адже вона може критично вплинути на відкриті торги з публікацією англійською мовою, змусивши замовника скасувати процедуру закупівлі. Зазначайте в цьому документі цінову пропозицію, яку вказали в електронних полях та заповнюйте всі додаткові дані, наприклад протягом якого строку ваша пропозиція вважається дійсною, інформація про учасника, підписи, печатки та інше. Важливо цінову пропозицію в формі документу при завантаженні в систему позначати як «Цінова інформація», захистивши її від розкриття на етапі прекваліфікації, щоб закупівля не була скасована й замовник не зміг вас дискваліфікувати. Разом з тим, такий же документ з формою “Цінова пропозиція”, але без ціни, варто надати у складі пропозиції під грифом “Документи на підтвердження відповідності”.

    • Лист-згода на обробку, використання та доступ до персональних даних щодо кожної особи, персональні дані якої використовуються у тендерній пропозиції учасника

Потрібно звернути увагу на те, чи вимагає замовник такі листи саме щодо кожної особи, персональні дані якої є в пропозиції. Якщо ця вимога є, ненадання листа-згоди хоча б щодо однієї особи може призвести до відхилення пропозиція. Практика оскаржень говорить про те, що в цьому питанні Колегія АМКУ на стороні замовника.

    • Оформлення документів пропозиції

Замовники в тендерній документації можуть прописати вимогу про необхідність в одному місці зазначити що це є зверненням до тендерного комітету та вказати голову тендерного комітету, а в іншому місці — назву та ідентифікаційний номер закупівлі. Невиконання подібних вимог замовника — це формальна помилка, адже вона пов’язана саме з оформленням тендерної пропозиції та не має впливу на зміст пропозиції. Якщо вас відхиляють з таких причин, варто відстоювати свою позицію, адже практика показує, що в цьому питанні Антимонопольний комітет України буде на вашому боці.

    • Гарантія від банку, який постійно обслуговує учасника

Вимоги щодо банківських гарантій можуть знаходитися не тільки в інформації про надання забезпечення тендерної пропозиції, а й в відомостях про учасника, де замовник може зазначити, що банківська гарантія, яка надається по цій закупівлі має бути надана саме тим банком, за реквізитами якого учасник хоче проводити оплати по договору по цій закупівлі, або може містити додаткові умови, які мають бути зазначені у банківській гарантії. Такі вимоги тендерної документації розцінюються замовником та АМКУ в сукупності, тому необхідно відповідати кожній з них.

    • Гарантійний лист щодо строку дії тендерних пропозицій

Навіщо замовнику вимагати гарантійний лист, адже подаючи пропозицію постачальник погоджується з умовами щодо строку дії тендерної документації? Насправді надання такого листа дає право замовнику вимагати в учасника продовження строку дії пропозиції. У відповідь, ви можете відхилити таку вимогу, не втрачаючи наданого тендерного забезпечення, або погодитися та продовжити строк дії пропозиції та її забезпечення. 

    • Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який сформовано станом на дату подання пропозиції

Замовники іноді можуть дійти до такого, що після копіювання статті 17 Закону і вставляння його в тендерну документацію, дописують приховану вимогу щодо надання інформації про кінцевого бенефіціарного власника, щоб у складі пропозиції надавався витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який сформовано станом на дату подання пропозиції. Окрім того, що така інформація знаходиться в відкритих реєстрах і замовник зобов’язаний її перевіряти власноруч, вимагається отримання учасником такого документу в день подання пропозиції. Практика Колегії Антимонопольного комітету свідчить про те, що такі витяги, виписки з ЄДР з інформацією про учасника вважаються дискримінаційними та підлягають оскарженню.

    • Письмова інформація щодо здійснення діяльності з або без печатки

Тендерна документація може містити вимогу про наявність письмової інформації щодо здійснення діяльності з або без печатки. Учасник може вважати таку вимогу не обов’язковою до виконання, однак ненадання такої інформації є правомірною підставою для відхилення. Учасникам достатньо надати лист або довідку, який містить інформацію про те, чому він здійснює свою діяльність з або без печатки, посилаючись на відповідні нормативні акти.

    • Лист з підтвердженням укладання договору у вказані строки

Вимогу про надання такого листа можна знайти в інформації про строк укладання договору. Необхідність такого листа незрозуміла, але вимога є правомірною, і ненадання листа карається відхиленням.

    • Окрема довідка про особу, яка уповноважена підписувати договір про закупівлю

Знов-таки, може виникнути в інформації про строк укладання договору. На відповідність вимозі всього-на-всього потрібно надати паспорт директора організації. Невиконання вимоги призведе до правомірного відхилення тендерної пропозиції.

    • Примітки про документи для переможця, які насправді надаються учасником

У примітках про перелік документів, які має надати переможець торгів, замовник може вказати вимогу про те, що довідку про відсутність судимості, довідку про відсутність заборгованості та інше потрібно надати учаснику в складі пропозиції до кінцевого строку подання документів, що визначений в оголошенні про проведення даної закупівлі в електронній системі. Тобто, такими складними мовними зворотами, замовник вимагає від усіх учасників на етапі подання пропозицій надання документів, які має надати тільки один учасник, якого визначено переможцем торгів. Очевидно, що така вимога є дискримінаційною та підлягає обов’язковому оскарженню в АМКУ. Інакше, через власну неуважність, доведеться її виконувати.

    • Довідки з банків про відкриття рахунку, відсутність заборгованості

У тендерних документаціях зустрічаються помітки про те, що такі довідки надаються виключно з банківської установи, яка видає банківську гарантію як забезпечення тендерної пропозиції. Враховуючи попередній пункт, для участі в закупівлі вам вже треба відстежити три або навіть чотири документи, які мають бути отримані в одному банку та складені в відповідності один до одного: банківська гарантія, відомості про учасника, де ви зазначаєте свої банківські реквізити та довідки про відсутність заборгованості й про відкриття рахунку.