Публічні закупівлі в умовах війни

  • Публічні закупівлі під час воєнного стану

Публічні закупівлі в умовах війни

2022-03-14T19:11:12+03:003.03.2022|Tags: |


Головне про закупівлі в умовах воєнного стану

Особливо складні умови, спровоковані російським воєнним вторгненням, викликали й тимчасові зміни у сфері публічних закупівель. Для здійснення закупівель в умовах воєнного стану КМУ було прийнято Постанову від 28.02.2022 №169

Закупівлі, оголошені до введення воєнного стану, замовники проводять і завершують згідно з Законом України «Про публічні закупівлі», або можуть скасувати або визнати такими, що не відбулися, використавши пункт 1 частини 5 статті 32 Закону:
5. Замовник має право визнати тендер таким, що не відбувся, у разі:
1) якщо здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії непереборної сили.

Надалі, в умовах воєнного стану, кожен замовник може проводити закупівлі укладаючи прямий договір. Для цього замовнику потрібно своїм рішенням попередньо затвердити переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг. Ще замовники можуть продовжувати використовувати Prozorro Market для закупівель товарів вартістю до 50 тис. грн.

Щоб отримати можливість розпочати затверджувати переліки та обсяги закупівель ТРП, керівник замовника має видати відповідний наказ про затвердження переліку та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг. Зразок наказу про затвердження переліку та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг

Відповідно до постанови №169, відповідальною особою за закупівлі може бути будь-яка визначена замовником особа, а не тільки уповноважена особа. Така особа оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, і договір про закупівлю та всіх додатки до нього.

Закупівлі проведені в умовах воєнного стану не потрібно включати до річного плану закупівель.

Проте, після укладання прямого договору не забувайте публікувати його в системі публічних закупівель Prozorro. Звіт про договір, сам договір і додатки до нього ви можете опублікувати не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану. Звіт про договір про закупівлю, вартістю до 50 тис. грн, проведену без застосування процедур закупівлі, спрощеної закупівлі та Prozorro Market, замовники мусять оприлюднити протягом 3-ох робочих днів з дня укладення договору, відповідно до частини 3 статті 3 Закону.

Також врахуйте, що договори про закупівлі, які містять інформацію з обмеженим доступом, публікувати в електронній системі закупівель не потрібно.

До того ж державним замовникам у сфері оборони дозволяється здійснювати попередню оплату для закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення.


Висновки

В умовах воєнного стану замовники можуть закуповувати ТРП без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України “Про публічні закупівлі” та “Про оборонні закупівлі”, шляхом укладення прямих договорів та оприлюднення їх в електронній системі закупівель.

Для закупівель до 50 тис. грн замовники можуть як укладати прямі договори, так і продовжувати використовувати Prozorro Market.

Публікувати договори про закупівлі, крім договорів з інформацією з обмеженим доступом, потрібно в системі Prozorro не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану. Звіти про договори про закупівлю до 50 тис. грн, проведені поза системою Prozorro, публікуються протягом 3 робочих днів з дня укладання договору.

Державні замовники у сфері оборони можуть закуповувати товари, роботи і послуги за попередньою оплатою.