Главная страница » Новини » Що таке тендери і як в них приймати участь?

Що таке тендери і як в них приймати участь?

Ваша компанія хоче приймати участь в електронних торгах у системі Prozorro, але ви нічого достеменно не знаєте про тендери, тому втрачаєте дуже привабливі пропозиції від замовників? Ця стаття стане путівником для адміністрації підприємств і організацій по світу торгів. Після детального ознайомлення з нею, ви зможете приймати участь та перемагати у них.

Почнемо з визначення «що таке тендер». Тендером називають один із методів конкурентного відбору пропозицій, які найбільше відповідають вимогам замовника.
Тендер буває: конкурсом, аукціоном, запитом котирувань, електронним аукціоном, закупівлею у єдиного постачальника тощо.

Нормативні акти України, що стосуються тендерів:

  1. Закон України «Про здійснення державних закупівель» від 01.08.2016 року.
  2. Закон України «Про публічні закупки» від 25.12.2015 року.

В Законі є термін «державна закупівля». Державною закупівлею називають придбання товарів, робіт і послуг у порядку, регламентованому Законом.

Тендери бувають відкритими та закритими. В закритих торгах приймають участь тільки компанії, які запросив сам постачальник.

В відкритих торгах може приймати участь люба компанія, яка підходить під вимоги, поставлені замовником.

Також бувають спеціалізовані тендери з обмеженою участю, які подібні до закритих, але кількість учасників не визначена. В таких торгах є обмеження по деяким параметрам (до прикладу, місцезнаходження компаній-виконавців). Такі торги бувають одноетапними чи двохетапними. В першому випадку перемовини заборонені – учасники подають пакети документації для перемоги. В іншому – на першому етапі учасники тільки готують документацію, на другому відбуваються перемовини.

Тендери бувають внутрішніми та міжнародними (на описі зупинятись не будемо, оскільки все і так зрозуміло).

Також тендери бувають допороговими (до 200000 грн. для товарів та до півтора млн. грн. для робіт та послуг) і надпороговими, коли вартіcть вище сум, вказаних в допорогових торгах.

«Європейськими» називають тендери на суми, які перевищують еквівалент 133 000 євро (товари і послуги) та 5 150 000 євро (роботи). В випадку їх проведення замовник повинен оформити публікацію на веб-порталі англійською мовою.

Якщо ви ще ніколи не брали участь в тендері

За результатами опитувань, багато підприємців не наважуються брати участь у тендерах, оскільки вважають, що для збору документації необхідно приділити багато часу, а виграш в них не гарантований. Майте на увазі, що виграш в перших же торгах вам ніхто не спрогнозує. В деяких випадках компанії, які вперше наважились на участь у тендері і програли, теж відмовляються від участі в подальших аукціонах. Звичайно, що фіаско ніяк не додає оптимізму, але саме завдяки програшу ви можете взнати, які саме місця потрібно підтягнути, щоб наступного разу стати переможцем тендера.

Якщо ви новачок в електронних торгах, краще за все довірте весь об’єм роботи по збору пакета документації професіоналам, або перед збором проконсультуйтесь зі спеціалістом по тендерах, оскільки він може після швидкого перегляду вимог замовника сказати, чи є в тендері нотки корупції. Звертайтесь до спеціалістів служби підтримки майданчику “Zakupki.UA”.

Як шукати тендер, який підійде саме Вам?

На сьогоднішній день велика кількість замовників в нашій країні шукає виконавців для своїх замовлень. Для цього замовник складає перелік конкурсних вимог, в якій є повний опис товару, що закупляється, чи послуги, яку потрібно виконати. Також замовник складає договір, згідно з яким будуть урегульовані відносини між ним та виконавцем.

Як же шукати замовника, який потрібен вашій компанії? Не радимо вам здійснювати пошуки через пошукові «Гугл, чи «МЕТА», оскільки там можна знайти зовсім не те, що шукаєш. Для вирішення цього питання найкраще підійде спеціалізований майданчик Prozorro Zakupki.UA, завдяки якому ви зможете швидко, а головне – точно визначити, який саме з тендерів підійде саме Вашій компанії. Тут зібрані всі державні актуальні закупівлі, з повним описом того, що вимагає замовник.

Умови правильної участі в тендері

Допустимо, що ви знайшли декілька закупівель, які підходять для виконання вашою компанією і вирішили прийняти участь в тендерах. Наступним етапом являється подання заявки на участь в торгах на електронний торговий майданчик (ЕТМ). Головним на цьому етапі є правильне і юридично грамотне складання заявки. Необхідно пам’ятати, що наявність навіть маленької помилки чи описки може привести до того, що ваша заявка не буде прийнята для участі в торгах.

Заявку учасники можуть підписувати електронним цифровим підписом (ЕЦП), який акредитований електронним торговим майданчиком. Однак цифровий підпис використовується на прохання ініціатора торгів. В більшості випадків заявки не підписуються.

ЕЦП являється підписом, який використовується для підписання електронної документації. Документи, які підписані цим підписом, набувають такої ж юридичної сили, як і класичний документ, надрукований на папері і підписаний живим підписом та скріплений мокрою печаткою. Крім того електронний підпис являється ідентифікатором його власника.

Використання електронного підпису дає змогу в декілька разів скоротити об’єми документообігу. Крім того, підпис вже потрібен для того, щоб подавати електронну звітність, працювати з державними сайтами, тощо. Більшість підприємців його мають.

Деколи ініціатори тендерів вимагають фінансового забезпечення, якщо вами подається заявка на участь в тендері.

Тендерне забезпечення (забезпечення подання пропозиції) – це гарантія для Замовника, що Ви не відмовитеся від підписання договору в разі виграшу торгів. Як правило, це Банківська або Страхова гарантія (вид гарантії вказується в тендерній документації Замовника).

Забезпеченням заявки називають перерахунок на офіційний рахунок оператора електронного майданчика певного відсотку від початкової максимальної вартості контракту. Простими словами, забезпечення заявки це гарантування того, що ваша компанія являється серйозним гравцем на ринку і стовідсотково буде приймати участь в торгах. Після того, як замовник підпише договір з переможцем тендеру, сума забезпечення повертається на рахунки учасників.

В день торгів, який вказаний в заявці замовника, учасники тендеру торгуються, поступово знижуючи вартість свого товару чи послуги згідно з кроком зменшення, який також вказаний в заявці. Як відмічалося вище, переможцем стає той, хто може запропонувати найбільш привабливі для замовника умови виконання договору. Саме з цим постачальником замовник і буде працювати. Майте на увазі що учасник торів, який став другим, також має декілька шансів на укладання договору з замовником. Для прикладу, він може знайти певні слабкі місця у вашій заявці: відсутність досвіду виконання аналогічних робіт чи відсутність документального підтвердження наявності необхідного обладнання.  У такому випадку заявка з найвигіднішою ціновою пропозицією може бути відхиленою, а першість отримає учасник, що подав другу за вигідністю пропозицію.

Ви стали переможцем тендеру. Що робити далі?

Ви повинні знати, що перемога в торгах ще не означає, що з вами зразу ж підпишуть договір. Перемога – це тільки право на підписання контракту, а в разі перемоги ви не повинні «почивати на лаврах». У деяких випадках після того як переможець, погано ознайомившись з контрактом, не має можливості забезпечити вказану цінову пропозицію, а тому співпраця з таким учасником буде відхиленою.

Для того, щоб не стати жертвою помилки, необхідно прочитання договору кваліфікованим юристом, який зможе проконтролювати і допомогти в виконанні всіх норм закону. Необхідна консультація спеціалістів – звертайтеся до служби підтримки майданчику Zakupki.UA.

Для виконання умов договору переможець повинен представити забезпечення договору.

Забезпеченням договору називають суму (до 30% від початкової ціни договору), які переможець повинен перерахувати на рахунок замовника, після того, як буде опублікований протокол торгів. Ця сума являється гарантуванням того, що переможець виконає всі положення контракту. Переможець також може не перераховувати гроші, а скористатись представленням банківської гарантії. Всі перераховані кошти замовник в повній мірі повертає після виконання договору.

В деяких випадках під час виконання контракту у замовника та виконавця можуть виникнути спірні питання, які частіше всього врегульовуються підписанням додаткових угод. Правда, при підписанні треба діяти дуже виважено – недобросовісні замовники можуть змусити постачальника піти на невигідні умови.

Не забувайте, що всі кроки під час виконання договору повинні бути продуманими та проаналізованими, оскільки кожне невірно прийняте рішення може стати запорукою не допуску, або попаданню в чорний список недобросовісних постачальників, або, в самому поганому випадку до суду.

Як ви можете бачити, тендери та участь в них являються доволі складним процесом, але дякуючи допомозі професіоналів, ви можете стати багаторазовим переможцем, а ваша організація зможе суттєво збільшити прибутковість і кількість замовників.

2018-01-16T18:48:43+03:00