Главная страница » Новини » PROZORRO GOV UA » Що таке тендер і як взяти в ньому участь?

Що таке тендер і як взяти в ньому участь?

Що таке тендер у Prozorro:

 

Що таке тендер

Тендер – це конкурентна боротьба за можливість постачати товари та послуги для державного замовника. Для бізнесу це шанс отримати клієнта завдяки виключно якості власної продукції та конкурентним перевагам, для державних підприємств це можливість знайти найкращого виконавця за допомогою дієвого антикорупційного інструмента.

Вікіпедія наводить класичне визнечення:

Тендер (англ. tender — пропозиція) — конкурентна форма розміщення замовлення на закупівлю товарів, надання послуг чи виконання робіт відповідно до наперед визначених у документації умов в узгоджені терміни на принципах загальності, справедливості й ефективності. Контракт укладається з переможцем тендеру — учасником, який подав пропозицію, що відповідає документації і в якій надані найкращі умови.

Тендер в Україні. Види і особливості

Відповідно до законодавства переважна більшість державних підприємств мають проводити закупівлі товарів або послуг виключно через тендери в системі Prozorro на авторизованих електронних майданчиках.

За типами предметів закупівель тендери поділяють на такі, що відносяться до:

 • товарів;
 • послуг;
 • робіт.

Наприклад, замовник може оголосити тендер на закупівлю канцелярських товарів, умовами якого також буде доставка до підприємства. А може відкрити окремі тендери на закупівлю канцтоварів та їх доставку, отримавши товар в одного постачальника, а послугу з доставки – у іншого. Головне, щоб вартість послуги не перевищувала вартості самого товару. Саме цього вимагає Наказ Мінекономрозвитку «Про затвердження порядку визначення предмета закупівель» №454 від 17.03.2016 р.

Також закупівлі класифікуються за рівнем вартості товарів, послуг та робіт. Гранична вартість («пороги») та порядок здійснення «надпорогових» закупівель визначаються нормами п.1 ст.2 Закону України №922 «Про публічні закупівлі». 

1. Допорогові:

 • вартість товарів та послуг, які планується придбати, становить до 200 тис. грн (в окремих сферах господарювання – до 1 млн грн);
 • вартість робіт – до 1,5 млн грн (для окремих сфер – до 5 млн грн)

Порядок їх здійснення прописано в Наказі ДП «Зовнішторгвидав України» №35 від 13.04.2016 р.

2. Надпорогові:

 • вартість товарів та послуг, які планується придбати, складає від 200 тис. грн (або від 1 млн грн);
 • вартість робіт – від 1,5 млн грн (від 5 млн грн для окремих сфер).

При їх здійсненні керуються ЗУ «Про публічні закупівлі» №922 від 25.12.2015 р.

За умовами участі вирізняють тендери:

 • відкриті – брати в них участь можуть будь-які підприємства або підприємці;
 • закриті – здебільшого проводяться тоді, коли закупівлі пов’язані з державною таємницею, або можливі у вузькому колі профільних компаній;
 • з обмеженою участю – замовник запрошує до участі компанії, які мають свою специфіку (наприклад, знаходяться в чітко визначеному регіоні);
 • одно- та двоетапний тендер – з наявністю стадії перемовин до виставлення ціни;
 • за попереднім відбором – замовник спершу знайомиться з пропозиціями, а потім виставляє власні умови.

Закупівлі у єдиного постачальника теж є видом тендерних торгів у випадку, коли йдеться про допорогові обсяги. Таке стає можливим, коли постачальник є монополістом, інші претенденти відкликали свої заявки або проігнорували оголошений конкурс.

Розділ тендерів Prozorro

Як подати пропозицію на тендер

Перш за все підприємству, яке хоче взяти участь у тендерних торгах як виконавець робіт, послуг чи постачальник товарів, слід зареєструватися на Zakupki.ua — офіційному майданчику Prozorro, авторизованим за всіма рівнями акредитації. Після цього у зареєстрованого користувача з’явиться можливість відстежувати найпривабливіші тендери та подавати на них пропозиції. 

На майданчиу Zakupki.ua можна:

 • знайти цікавий тендер Prozorro і підписатися на розсилку нових;
 • взяти участь в будь-якому тендері Prozorro;
 • отримати повну інформацію про замовника або конкурента;
 • безкоштовно проконсультуватися з будь-якого питання у юристів Zakupki.ua

Також завдяки унікальному інструменту Zakupki.ua зареєстровані учасники можуть заздалегідь дізнатись ціни конкурентів на майбутні торги. Система спрогнозує конкурентів та їхні цінові пропозиції, вкаже вірогідність їх участі в наступних тендерах, розрахує очікуваний рівень цін. Усе це – на основі глибокого аналізу результатів попередніх торгів.

З чого розпочинається тендер

Замовник тендеру, виходячи з власних потреб, формулює заявку та оголошує торги. Відповідне оголошення публікується онлайн, на авторизованому у системі Prozorro майданчику Zakupki.UA 

Заявки повинні мати:

 • детальні вимоги до предмета закупівель: його кількість, технічні характеристики тощо;
 • вимоги, яким мають відповідати постачальники: досвід, кваліфікація, місцезнаходження тощо;
 • опис критеріїв та методики, які будуть використовуватися для оцінки пропозицій.

Також до оголошення про торги мають бути включені строки відгуків на них та вимоги до документації, яку має надати потенційний виконавець.

Умови початку тендерних торгів

Якщо до кінця терміну збору заявок від учасників тендеру залишається не менше 10 днів, вони можуть ставити уточнюючі запитання замовнику щодо документації. У ході такої комунікації не виключено, що:

 • зміняться вимоги до наявності, оформлення та кількості документів;
 • знадобляться особливі формулювання, вживання специфічних термінів;
 • замовник запросить додаткові сертифікати, дозволи, тощо.

У такому разі всі учасники тендеру отримають повідомлення про внесені коригування, а строк відгуку на тендер автоматично збільшиться на 7 днів. Ознайомившись із новими умовами, учасники можуть або підтвердити пропозицію, або вийти з торгів.

Щоб закупівлі відбулися, слід забезпечити щонайменше:

 • участь одного виконавця у допороговому тендері;
 • участь двох – у надпорогових.

У випадку невиконання цієї умови тендер скасовується. Коли ж тендерні торги зібрали достатньо учасників, проводиться аукціон.

Проведення аукціону

У визначену дату та час система оприлюднює ціни, які було запропоновано учасниками, та сортує їх від найбільшої до найменшої. 

Аукціон проходить у три етапи. На кожному з них учасники в порядку, який визначено заздалегідь, знижують ціни до такого рівня, який можуть собі дозволити. У цьому питанні немає законодавчих або процедурних вимог, головне, щоб кожен крок зниження перевищував мінімальний крок аукціону, який було вказано в умовах торгів. 

Учасники мають змогу стежити в режимі онлайн за тим, як проходить тендер:

 • за динамікою цінових пропозицій;
 • хто з учасників продовжує боротьбу.

Кожен з наступних етапів аукціону розпочинається з найменшої цінової пропозиції попереднього.

Оцінка пропозицій та визначення переможця

Після закінчення третього етапу аукціону система робить всі пропозиції учасників тендеру відкритими для всіх. Розкриваються:

 • ціна;
 • умови надання товару чи послуги (виконання робіт);
 • документи, що підтверджують рівень професійної підготовки потенційних виконавців, їх кваліфікацію та досвід.

За правилами тендерних торгів головним критерієм оцінки пропозиції для замовника є економічна вигода. Тож, першою розглядається заявка з найменшою ціною. Замовник має на це 5 діб (в окремих випадках – 20 діб), і якщо його задовольнять умови, які запропонував виконавець, наявність та повнота документації – він може взагалі не розглядати інші подані заявки, оголосивши першу переможцем торгів. 

У цьому разі вважається, що тендерні торги завершено.

Однак, якщо перша заявка не відповідає вимогам та інтересам замовника, він продовжує розгляд наступних пропозицій, від найдешевших до найдорожчих. На даному етапі береться до уваги не тільки ціна та стан документації, але й:

 • можливі форми оплати замовлення;
 • умови надання гарантії, гарантійного та післягарантійного обслуговування;
 • експлуатаційні витрати;
 • термін поставки.

Тендер продовжується або поки не буде визначено переможця, або до закінчення заявок (трапляється, що жодна не задовольняє вимоги замовника). У другому випадку, якщо заявки закінчилися, а переможця не визначено, тендерні торги вважають скасованими.

Фінальний етап – підписання угоди

Коли визначено переможця тендеру, інформація про це публікується на електронному майданчику Zakupki.ua. Усі учасники тендеру отримають повідомлення про результати торгів. Вони мають право звернутися за роз’ясненнями щодо конкурентних переваг обраного постачальника.

Це, з одного боку, дає підприємствам змогу скорегувати власний клієнтський сервіс, попрацювати над привабливістю власних пропозицій для потенційних замовників. З іншого – перешкоджає корупції. Також учасники мають змогу подати скаргу на результати тендеру до Антимонопольного комітету України, якщо, на їх думку, торги пройшли з порушенням законодавства.

Якщо ні в кого немає скарг, сторони підписують угоду та починають співпрацю. Це має відбутися не пізніше, ніж через 20 діб після повідомлення, яке було оприлюднене на електронному майданчику. На цьому торги закриваються. Їх результати в кожному конкретному випадку фіксуються належним чином та оформлюються протоколом Уповноваженого або тендерного комітету.

 

Завдяки тому що в Україні існує система Prozorro, спостерігати за ходом та результатами торгів можуть не лише учасники, а будь-хто. Проведення державних закупівель під наглядом громадськості сприяє боротьбі з корупцією, надає шанс на розвиток малому та середньому бізнесу.

2019-09-19T13:53:15+03:00