В Україні буде проводитися “велика” та “мала” приватизація державного і комунального майна

В Україні буде проводитися “велика” та “мала” приватизація державного і комунального майна

2018-03-07T20:12:49+03:007.03.2018|

В Україні вступив в дію Закон № 2269-VIII «Про приватизацію державного та комунального майна». Як стало відомо, він опублікований 6 березня 2018 року в парламентському виданні «Голос України». Відповідно до документу, буде проводитися так звана «велика» й «мала» приватизація активів.

В законі міститься перелік тих об’єктів, приватизувати які не дозволяється. До них відноситься військове майно, майно медичних установ, надра, корисні копалини, ядерні установки та матеріали, а також метро, держреєстри та майно Національної громадської телерадіокомпанії України. Слід зазначити, що депутати Верховної Ради повинні за поданням Кабінету Міністрів затвердити перелік таких об’єктів.

Натомість приватизації підлягають об’єкти, які мають соціально-культурне призначення. Але є одна умова, яка передбачає збереження виду діяльності. Якщо ж об’єкт знаходиться в аварійному стані більше 3 років, то його можна перепрофілювати. Виключення становлять спортивні бази, бази, на яких проходила олімпійська та параолімпійська підготовка, спортивні та фізкультурно-оздоровчі споруди, а також установи, основним видом діяльності яких є лікування та профілактика захворювань.
Не обійшлось і без нововведень. Поділ об’єктів приватизації значно спрощується. Натомість залишається тільки «мала» та «велика» приватизація.

В документі зазначається, що об’єкти малої приватизації будуть продаватися шляхом проведення електронного аукціону на тендерних майданчиках системи Prozorro, відповідно до вимог діючого законодавства. Таким чином, покупці будуть проінформовані про здійснення операції з продажу через інтернет-платформу. Зокрема, продаж таких об’єктів буде проводитися на тендерному майданчику Zakupki.ua.

Які саме об’єкти належать до малої приватизації, зазначається в Законі «Про приватизацію державного та комунального майна». Що стосується продажу великих об’єктів комунальної власності, то встановлювати порядок та особливості їх реалізації зможуть місцеві ради.

Законом затверджений перелік суб’єктів, які не можуть стати власниками державних та комунальних підприємств. Необхідно зазначити, що Закон забороняє російським компаніям брати участь у приватизації.
Контроль за дотриманням даного закону буде здійснювати Спеціальна комісія ВРУ з питань приватизації. Щоправда, вона ще не створена. Продаж майна можна оскаржити в суді. Закон встановлює строки, протягом яких це можна зробити.