Главная страница » Новини » PROZORRO GOV UA » Як оскаржити тендер?

Як оскаржити тендер?

Закон України «Про державні закупівлі» зобов’язує всіх замовників проводити понадпорогові закупівлі через систему ProZorro. Лише торік загальна сума тендерів на цій платформі перевищувала 400 млрд грн. Проте далеко не всі учасники завжди задоволені умовами чи результатами торгів. У такому разі йдеться про оскарження публічних закупівель

Захист інтересів і прав


Система ProZorro передбачає можливість оскарження тендерів згідно з чинним законодавством. Захист інтересів і прав споживачів уважається пріоритетним завданням, оскільки це підтверджує факт справедливої та прозорої системи відбору учасників. Для платформи це один зі способів боротьби з корупцією та дискримінацією прав і свобод громадян. Та спочатку варто докладніше довідатися про те, як оскаржити тендер рішення тендерного комітету.

Вимога замовникові


Один зі способів прояву невдоволення — це подання вимоги замовникові. Причиною такого звернення можуть стати неправомірні умови торгів, які, на думку учасника, певним чином порушують його права. Також оскарженню підлягають ті випадки, коли замовник безпідставно відхилив вашу пропозицію. Вимога подається безплатно й лише в електронному вигляді. Форма подання — довільна.

Вимоги можна подавати і для допорогових, і для понадпорогових закупівель. У більшості випадків їх потрібно подавати не пізніше ніж за десять днів до завершення строку подання пропозицій. Проте, залежно від процедури торгів, терміни можуть відрізнятися.

Замовник зобов’язаний розглянути вимогу й повідомити своє рішення протягом трьох днів. Якщо питання полягало в умовах тендера, замовник може задовольнити вимогу та внести відповідні зміни. Якщо вас неправомірно дискваліфікували й ви надали всі потрібні документи, що це підтверджують, замовник може скасувати своє рішення. У разі відмови він має докладно аргументувати своє рішення.

Скарга в АМКУ


Скарга до Антимонопольного комітету подається, якщо постачальник уважає неправомірними чи дискримінаційними умови проведення тендера або рішення замовника. На відміну від вимоги, за скаргу потрібно заплатити відповідно до чинних тарифів:

 

  • 15 тис. грн, якщо предмет торгів — роботи;
  • 5 тис. грн, якщо предмет торгів — товари чи послуги.

 

Оскарження тендера в АМКУ

Подання оскарження тендера до Антимонопольного комітету також здійснюється лише в електронному режимі. Залежно від процедури, строк подання може коливатися від двох до десяти календарних днів.

Зміст скарги 


Спочатку обов’язково дізнайтеся, як оскаржити тендер відповідно до всіх пунктів Закону України «Про державні закупівлі», тому що в разі порушення будь-якої з вимог комітет має право її не розглядати. Скарга обов’язково подається у визначеному форматі:

  • дані про замовника;
  • дані про особу чи установу, яка подає скаргу (ім’я та розташування);
  • причини оскарження, підтверджені фактами чи документами, з подальшим обґрунтуванням;
  • вимоги скаржника.

Усі файли, що підтверджують наявність порушень, треба подавати у форматі PDF. Подання приймуть  до розгляду лише в тому разі, якщо були дотримані всі вимоги до оскаржень. Обов’язково зверніть увагу на те, що АМКУ відмовляється розглядати близько третини скарг через несплату держмита. Потрібно не просто заплатити вказану суму, але й прикріпити копію квитанції до поданої скарги. Оплату треба здійснювати на рахунок ДКУ, а не безпосередньо до Антимонопольного комітету.

Розгляд скарги в АМКУ


Насамперед працівник органу оскарження обов’язково переконується в дотриманні всіх наявних вимог. З часу реєстрації скарги в системі Антимонопольний комітет зобов’язується розглянути її протягом 15 робочих днів. Упродовж трьох днів у системі має з’явитися рішення щодо прийняття скарги до розгляду чи її відхилення. У разі відмови орган оскарження повинен аргументувати своє рішення. 

Якщо АМКУ приймає скаргу до розгляду, початок торгів автоматично блокує система. Проте інші учасники можуть і надалі подавати свої пропозиції. Після винесення рішення тендер буде поновлено. Якщо скаргу відхилили, система перенесе дату аукціону. У разі схвалення буде визначено строк для внесення відповідних змін замовником.  

Під час розгляду скарги замовник не може приймати жодних рішень щодо результатів тендера. Проте не забороняється відразу вносити потрібні зміни до умов торгів. У такому разі треба повідомити про зміни в системі. 

Можливі рішення


Орган оскарження може або повідомити про наявність порушень, зазначених у скарзі, або спростувати їх. Остаточне рішення буде оприлюднено в системі протягом трьох днів. Повідомлення має містити назву органу оскарження, виклад скарги, мотивувальний і резолютивний вирок, строк оскарження. Рішення набирають чинності з моменту їх прийняття. Усі вимоги обов’язкові для виконання. 

Дії замовника


Якщо скаргу подали на умови закупівлі. Відповідно до рішення АМКУ замовник змінює умови закупівлі та тендерну документації. Після цього завантажує документ із переліком змін. Якщо на момент винесення рішення органом оскарження період очікування пропозицій вже завершився, замовник зобов’язан продовжити період очікування пропозицій не менше ніж на 7 днів. 

У випадку коли учасник успішно оскаржив свою дискваліфікацію або підтвердження іншого учасника, замовник повинен провести повторну кваліфікацію з урахуванням рішення АМКУ.

Якщо замовник не згоден з рішенням АМКУ, він може оскаржити вирок протягом 30 днів у судовому порядку. Якщо скаргу було відхилено, постачальник теж має право на оскарження рішення.

2019-09-20T19:33:19+03:00