Безкоштовні тендерні майданчики – що це?

Безкоштовні тендерні майданчики – що це?

2017-12-26T18:35:44+03:0022.12.2017|

Діяльність Prozorro вже протягом декількох років підтвердила, що такої системи Україна дійсно потребувала, оскільки вона вирішує ряд проблем, які до цього часу вирішити було неможливо. До таких проблем слід віднести:

  • економію державних коштів;
  • прозорість закупівель;
  • зменшення корупції в Україні;
  • розвиток малого та середнього бізнесу.

Система Prozorro  – це не тільки діяльність одного урядового порталу Prozorro.gov.ua,  де здійснюються державні закупівлі за допомогою модулів електронного аукціону. До складу системи входять також – безкоштовні тендерні майданчики, які працюють за аналогічними умовами, що і сайт ProZorro. Усі ці майданчики входять до єдиної системи електронних закупівель і здійснюють свою діяльність на засадах відкритості, вільного користування інформацією та її поширення.  Діяльність даних сайтів дозволяє вільно копіювати чи поширювати оголошення та тендерну документацію для будь-яких цілей, у тому числі комерційних. Ці сайти дозволяють зацікавленим особам безкоштовно отримувати інформацію про тендери, однак для ініціаторів тендеру розміщення оголошення здійснюється на комерційних засадах.

 

Чому створюються безкоштовні тендерні майданчики?

На відміну сайту Prozorro, що є урядовим проектом, інші тендерні майданчики є комерційними. Тобто ці майданчики створюються підприємцями, юридичними особами та IT-компаніями, яких цікавить діяльність електронної комерції у напряму  G2B “Government-to-Business” (Держава – Бізнесу). За даними статистики минулого року даний напрям електронної комерції є найбільш успішним, зокрема він дозволив укласти угод на  163 мільярди гривень. Даний проект буде розвиватися і в подальшому, оскільки він вигідний і для держави, оскільки  державні організації мають змогу економити бюджетні кошти, і з іншої сторони він вигідний для бізнесу.

Зрозуміло, що в таких умовах, де уже сформований ринок попиту та пропозиції,  створення безкоштовних тендерних майданчиків – це закономірність, створення умов для більш ефективної співпраці постачальників та замовників. 

 

Переваги безкоштовних тендерних майданчиків

  1. орієнтуються на потреби замовників;
  2. мають можливість підключення організацій із великою структурою підпорядкування;
  3. мають великий досвід в проведенні торгів і надають допомогу у підготовці до організації та участі у тендері;
  4. мають багато сервісів та функцій для забезпечення зручності роботи на майданчику;
  5. активно працюють у сфері IT.

Окрім цього, дані майданчики створюють ряд додаткових базових переваг, що передбачаються системою Prozorro.

  1. Будь-яка людина, яка зацікавлена в отриманні інформації про державні або приватні закупівлі, має можливість отримати вичерпну інформацію і про об’єкт закупівель, а також отримати доступ до тендерної документації. При цьому, якщо певні особи запідозрюють те, що  тендер проходить не відповідно до процедур – даний факт поширюється, а організатори такого тендеру підлягають адміністративній відповідальності.
  2. В системі постійно зберігається історія закупівель, а тому будь-яка зацікавлена людина може прослідкувати, яка компанія, коли і скільки закуповувала певної продукції, товарів робіт чи послуг.
  3. Необхідно зазначити той факт, що саме безкоштовні площадки з тендерами прагнуть привернути до себе більше уваги, на відміну від урядових сайтів, оскільки вони зацікавлені в отриманні додаткових грошових надходжень від консультативних послуг, тобто вони орієнтуються на те, щоб кожне оголошення було прочитаним і отримало відгуки зацікавлених осіб.

Навіть для того, щоб прийняти участь у тендері, необхідно мати певні знання, або хоча би отримати консультацію спеціаліста по тому, який чином необхідно формувати пакет документів, яким чином подавати оголошення.

Для того щоб виграти тендер, необхідно подавати документацію в такому форматі, щоб не було причин її відхилити.  Окрім цього, досить часто замовник товарів або послуг вимагає наявності тендерного забезпечення.  Це сума грошей, яка буде виступати гарантією того, що постачальник товарів робіт або послуг дійсно готовий приймати участь у торгах. Процедура отримання банківських гарантій є досить непростою, тому деякі безкоштовні тендерні майданчики також беруть на себе  консультативні послуги по банківській гарантій.

Загальні умови користування тендерними майданчиками

Ініціатор тендеру самостійно обирає авторизований електронний майданчик і розміщує на ньому оголошення про тендер. Окрім оголошення, що подається за спеціальною формою, до оголошення прикріплюється тендерна документація, в якій подається повна інформація про об’єкт закупівель, а також вимоги до підприємств, що зацікавлені приймати участь в торгах. Оголошення необхідно подавати з таким розрахунком, щоб учасники мали не менше 15 днів на подачу тендерних пропозицій.