Запровадження Єдиної системи електронних публічних закупівель Прозорро дозволило багатьом компаніям брати участь у тендерах на будівництво. Ще кілька років тому багато компаній не тільки не мали змоги долучитися до державних замовлень, а навіть не знали про них. Тепер взяти участь можуть і ФОП, і ТОВ, і АТ, тощо. Хоча законодавство не забороняє долучатися до тендерів по будівництву фізичним особам, проте шансів, звичайно, буде більше в організацій та компаній.
Які документи необхідні для участі в тендері на будівництво
Єдиного загального переліку документів не існує, бо кожен замовник висуває свої вимоги, в залежності від різновиду роботи. Для ремонту дороги це буде один пакет документів, а для реставрації мосту, наприклад, чи реконструкції споруд і будівель – передбачено зовсім інший.
Саме тому ми рекомендуємо уважно читати тендерну документацію, де зазначені всі документи, які вимагає замовник. Якщо вже на цьому етапі ви бачите, що у вас не вистачає деяких документів, радимо не брати участь в закупівлі, бо шансів перемогти буде значно менше.
Як дізнатися про проведення тендерів на будівництво
Сайт Zakupki.ua – це офіційний майданчик системи Prozorro, де оперативно з’являються всі тендери на будівництво. Для того, щоб першим дізнаватися про нові тендери, достатньо зареєструватися на сайті та підписатися на розсилку.
Тендерів дуже багато, тому щоб швидко знайти цікаві для вас варіанти, користуйтеся фільтрами. По-перше, виберіть галузь. Це може бути:
- Будівельні роботи та послуги;
- Коштовне та напівкоштовне каміння, абразиви;
- Продукти переробки нафти та вугілля;
- Конструкції та конструкційні матеріали;
- Лаки, фарби та мастики;
- Пісок, глина та камінь.
Обравши галузь, яка вас цікавить, оберіть статус тендеру. Якщо ви тільки шукаєте цікаві пропозиції, обирайте статус «Прийом пропозицій» або «Період уточнень». Інші статуси допоможуть проаналізувати переможців та умови, які висував замовник до виконавця. Наприклад, цікаво подивитися на закупівлі зі статусом «Завершена закупівля» та проаналізувати, які компанії отримали договір і з якою ціною.
Наступний крок – оберіть регіон, у якому ви плануєте шукати тендери. Якщо ваша компанія працює по всій Україні, залиште цей фільтр без змін, тоді ви побачите всі пропозиції. Якщо ж у вас локальна компанія, рекомендуємо обирати свій або сусідній регіони.
Інші фільтри, такі як дата, вартість чи процедура допоможуть ще більше звузити коло пошуку. Використовувати їх радимо, коли ви чітко розумієте бюджет, нижче якого не зможете працювати, а також маєте багато замовлень на конкретні дати. Ця інформація знадобиться для глибшого пошуку.
Коли всі параметри будуть обрані, ви побачите перелік тендерів, серед яких точно зможете обрати найбільш вдалий.
Як взяти участь у тендері на будівництво
- Знайти тендер, який задовольняє вашим вимогам за умовами співпраці та бюджетом.
- Уважно вивчити тендерну документацію та вимоги замовника.
- Звернути увагу на стартові ціни основних конкурентів. Іноді підрядник не звертає на це увагу, після чого може стати учасником конкурсної системи, де ціни його конкурентів будуть нижче, тому він не зможе їх наздогнати.
- Зберіть повний пакет необхідних документів та подайте пропозицію на тендер.
- В тендерах з типом процедури відкриті торги з публікацією англійською мовою. На стадії прекваліфікації замовник розгляне всі пропозиції та допустить до аукціону лише ті компанії, які повністю відповідають висунутим вимогам.
- У конкурсний день кожен учасник буде пропонувати свою найнижчу ціну. Звичайно, рухатися можна лише встановленим мінімальним шагом. Торги закінчуються після трьох раундів, тоді учасник з найнижчою запропонованою ціною стає переможцем торгів.
- Якщо після аукціону компанія, яка одержала перемогу, відмовляється від замовлення, замовник може розглянути пропозицію наступної компанії з найнижчою ціною.
Як виграти у тендері на будівництво Прозорро
Звичайно, єдиної схеми не існує, бо кожен тендер – це окреме замовлення зі своїми умовами. Але ми можемо дати кілька практичних порад, які дозволять вам відчувати себе більш впевнено.
- Уважно вивчайте документацію та кошторис. Пам’ятайте, що ваша компанія не єдина, і замовник не буде витрачати час на ті пропозиції, які не відповідають його вимогам. Збирайте повний пакет документів, та уважно вивчіть, який кінцевий результат задовольнить замовника.
- Порахуйте, скільки коштів вам потрібно на виконання того чи іншого замовлення, та чи співпадає ця сума з бюджетом замовника. Також рекомендуємо закладати середньоринковий відсоток прибутку від вартості на випадок торгів.
- Не відкладайте подачу документів на останній день. Чим раніше ви подасте документи на участь у тендері, тим у вас більше шансів.
Навіть, якщо ви не перемогли у тендері, не засмучуйтесь. Обов’язково проведіть роботу над помилками, подивіться, яка компанія перемогла і чому. Можливо, вони щось зробили інакше, ніж ви.
І навпаки, якщо ви перемогли у тендері, також проаналізуйте, що саме призвело до цього. У майбутньому такий аналіз дозволить вам розробити свою стратегію та план участі у тендерах.
Залишились питання? Телефонуйте на гарячу лінію 0 800 30-74-85. Наші менеджери допоможуть вам розібратися з принципом роботи сайту та дадуть відповіді на всі питання.