Що таке енергосервіс, як та чим регулюється ЕСКО-процедура

  • Що таке енергосервіс

Що таке енергосервіс, як та чим регулюється ЕСКО-процедура

2022-05-02T11:14:58+03:001.11.2019|Tags: |


Енергосервіс – комплекс енергозберігаючих заходів, зосереджених на скорочення витрат і використання житлово-комунальних та паливно-енергетичних ресурсів. Наразі усі державні та комунальні підприємства проводять закупівлі з енергосервісу на Prozorro за допомогою процедури Закупівля енергосервісу (ESCO). Проведення ЕСКО-процедури регулюється Законом України “Про публічні закупівлі” з урахуванням особливостей Закону України “Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації”.

Енергосервіс у публічній закупівлі

Енергосервіс уособлює будь-які заходи для енергозберігання: від заміни лампочки до заміни водопроводу, або утеплення стін. Наприклад, школі необхідно замінити проводку:

  1. Адміністрація школи оголошує закупівлю.
  2. Обирає енергосервісну компанію за результатами ЕСКО-процедури.
  3. Енергосервісна компанія замінює проводку.

Окрім цього, ЕСКО-контракт пердбачує, що учасник ще й фінансує цю заміну, а кошти постачальнику повертаються з часом, завдяки щорічній оплаті певного відсотку з коштів, які зекономив замовник. Зазвичай договори укладаються строком на 15 років.

Ключові показники

В ЕСКО-процедурі є два ключових показники за якими замовник обирає постачальника:

  1. Показник ціни енергосервісного договору (ЦЕД) – сума на яку будуть укладати договір. Кошти які зекономив Замовник завдяки ЕСКО-процедурі.
  2. Показник ефективності енергосервісного договору (ПЕД) – сума дисконтованих різниць між щорічними скороченнями витрат замовника та щорічними платежами виконавцю енергосервісу, період якого – 20 років з дати оголошення про закупівлю енергосервісу.

Усі початкові дані та методи розрахунку цих показників мають бути вказані в “Тендерній документації”.

Етапи проведення закупівлі енергосервісу

За етапами ЕСКО-процедура подібна до “Відкритих торгів із публікацією англійською мовою”.

  1. Подача пропозиції (30 днів)– на цьому етапі учасники подають пропозиції, звертаються до замовників із запитаннями, вимогами та скаргами щодом усунення порушень.
  2. Прекваліфікація (до 20 днів) – замовник розглядає пропозиції та вирішує, допускати до аукціону енергосервісну компанію, або відхилити від подальшої участі у торгах.
  3. Аукціон (не раніше 5-ти днів після пре-кваліфікації) – на відміну від аукціонів в інших видах публічних закупівель, у даному учасники підвищують свої пропозиції з кожним ходом. Окрім ПЕД учасники можуть змінювати тривалість контракту та відсоток річних платежів. Виграє той, хто запропонує найбільший показник ефективності енергосервісного договору ПЕД.
  4. Укладання договору – до 60-ти днів після обрання переможця.

На Zakupki.ua під час подачі пропозиції та аукціону система автоматично вираховує “Щорічний платіж на користь учасника” в рамках договору. Для цього потрібно вказати “Строк дії договору” та щорічний відсоток платежів на користь учасника та вказати “Скорочення витрат замовника за рік” один раз, що економить час постачальникам.