0 800 30-74-85
З 8 до 18 по буднях
Повідомлення менеджеру
Відгук менеджеру
Підтримайте нашу армію та фонд «Повернись живим» — Підтримати
Шановний Користувач електронного майданчика "Zakupki UA",
для використання електронного майданчика "Zakupki UA" з метою участі у якості учасника у закупівлях у відповідності до законодавства у сфері публічних закупівель, кожен Користувач, крім реєстрації/авторизації на електронному майданчику "Zakupki UA", має:
Користувачі мають змогу ознайомитись з чинними редакціями Регламенту електронного майданчика "Zakupki UA" і Тарифів електронного майданчика "Zakupki UA" за посиланнями: https://zakupki.com.ua/reglament і https://zakupki.com.ua/pricing.
З повагою,
Служба підтримки Zakupki UA
support@zakupki.com.ua
class="modal-title" id="myModalLabel">Великий розмір файлу
Надіслати вимогу замовнику , або подати скаргу в АМКУ
Подати скаргуОчікувана вартість
514 836.00 грн.
Замовник
Комунальне підприємство "Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Солом'янського району" м.Києва
Контакти та закупівліВідмовлено в задоволенні Оскарження результатів
20.09.2024 19:44
Скарга
Ідентифікатор: UA-2024-09-06-001081-a.c1
Назва скарги: Скарга
Номер заперечення: 1
Заголовок пункту скарги: Заголовок
Тип порушення: Порушення, пов'язані з вимогами законодавства
Вимога законодавства про публічні закупівлі, з яким пов’язане вчинене замовником порушення: Інші умови тендерної документації
Тип вимоги: Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Опис вимоги:
1. Прийняти скаргу до розгляду.
2. Зобов’язати Замовника внести зміни до тендерної документації, виключивши з неї наступні дискримінаційні вимог(що суперечать законодавству України, не передбачені для такого товару на нормативному рівні, а також обмежують коло учасників закупівлі):
2.1. До абзацу 1 пункту 1 Додатку №2 «Технічна специфікація» Тендерної документації, яким Замовником встановлено обов’язок Учасника надати :«ДСТУ EN ISO 9001:2018, виданий органом з сертифікації, що акредитований НААУ, в сфері якого повинен бути (ДК 021:2015 або КВЕД-ДК 009:2010) чинний атестат про акредитацію органу з сертифікації, звіт про аудит та Настанову з якості, якою встановлюється документована система управління якістю учасника відповідно до вимог стандарту ДСТУ EN ISO 9001;»
2.2. До абзацу 2 пункту 1 Додатку №2 «Технічна специфікація» Тендерної документації, яким Замовником встановлено обов’язок Учасника надати :«ДСТУ EN ISO 9001:2018, виданий органом з сертифікації, що акредитований НААУ, в сфері якого повинен бути (ДК 021:2015 або КВЕД-ДК 009:2010) чинний атестат про акредитацію органу з сертифікації, звіт про аудит та Настанову з якості, якою встановлюється документована система управління якістю учасника відповідно до вимог стандарту ДСТУ EN ISO 14001;»
2.3. До абзацу 3 пункту 1 Додатку №2 «Технічна специфікація» Тендерної документації, яким Замовником встановлено обов’язок Учасника надати :«ДСТУ EN ISO 9001:2018, виданий органом з сертифікації, що акредитований НААУ, в сфері якого повинен бути (ДК 021:2015 або КВЕД-ДК 009:2010) чинний атестат про акредитацію органу з сертифікації, звіт про аудит та Настанову з якості, якою встановлюється документована система управління якістю учасника відповідно до вимог стандарту ДСТУ EN ISO 27001;»
2.4. До абзацу 4 пункту 1 Додатку №2 «Технічна специфікація» Тендерної документації, яким Замовником встановлено обов’язок Учасника надати :« Сертифікат на систему менеджменту якості AQAP 2110:2016:2016, виданий органом із сертифікації на території України, у відповідності до чинного законодавства України, сертифікат повинен бути дійсний на дату розкриття тендерних пропозицій та надати Настанову, якою встановлюється, що система управління якості відповідає AQAP-2110.».
Опис суті пункту скарги:
Відповідно до пункту 1 Додатку №2 «Технічні, якісні та кількісні вимоги до предмету закупівлі» Тендерної документації Замовником встановлено обов’язок Учасника надати: «Сертифікат на систему менеджменту якості AQAP 2110:2016:2016, виданий органом із сертифікації на території України, у відповідності до чинного законодавства України, сертифікат повинен бути дійсний на дату розкриття тендерних пропозицій та надати Настанову, якою встановлюється, що система управління якості відповідає AQAP-2110..»
Вважаю вищевказану вимогу Замовника - дискримінаційними в силу наступного:
Вимагання Замовником у Учасників закупівлі такого сертифікату є безпідставним та дискримінаційним по відношенню до інших суб’єктів господарювання, зокрема, фізичної особи-підприємця Гуменюка Ю.В., так як відсутня така вимога в законодавстві України, як для виробників, так тим паче до постачальників, а документація містить вимогу стосовно всіх постачальників.
Стандарт AQAP 2110 встановлює вимоги до систем менеджменту, які застосовуються в оборонних та промислових підприємствах, що співпрацюють з НАТО. Він охоплює такі аспекти, як керівництво, контроль якості, управління ризиками, постачання, технічні вимоги та безпеку інформації.
Стандарти НАТО серії AQAP ґрунтуються на тому, що обороноздатність залежить у значній мірі від якості оборонної продукції (систем озброєння), включаючи комплекс технічних засобів, програмного забезпечення, засобів обслуговування, персоналу і процесів, а якість найкращим чином може бути досягнута шляхом застосування комплексного системного підходу до якості на всіх стадіях життєвого циклу продукції.
Відповідно до Закону України «Про оборонні закупівлі» : цей Закон визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель.
Стаття 17. Критерії оцінки пропозицій учасників закупівель.
2. Державний замовник може додатково застосовувати такі критерії:
1) рівень експлуатаційних витрат;
2) проходження державних та інших випробувань державним замовником або факт прийняття державним замовником на озброєння;
3) наявність сертифікованої системи менеджменту якості (якщо це не є вимогою тендерної документації та якщо не встановлено відповідних кваліфікаційних критеріїв);
4) наявність сертифікатів відповідності вимогам стандартів НАТО (AQAP) за раніше виконаними учасником відбору протягом попереднього календарного року державними контрактами (договорами).
Замовник закупівлі - Виконавчий комітет Золотоніської міської ради не здійснює діяльність у сфері оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони.
Стандарт AQAP встановлює вимоги до систем менеджменту, які застосовуються в оборонних та промислових підприємствах, що співпрацюють з НАТО
Таким чином вимагання Замовником у Учасників закупівлі UA-2024-05-27-005041-a, сертифікату AQAP є безпідставним та дискримінаційним по відношенню до інших суб’єктів господарювання, зокрема, фізичної особи-підприємця Гуменюка Ю.В.
Слід звернути увагу, що Замовником встановлено надмірно формально сурове (бюрократичне) застосування правових норм й вчинення дій, без врахування їх доцільності (розумності, добросовісності).
Отже зазначені Замовником вимоги щодо сертифікату AQAP, який не має відношення до визначеного товару у тендерній документації, свідчать про прояв надмірного формалізму у своїй діяльності.
Вищезазначені вимоги обмежують права скаржника на рівну конкуренцію та містять дискримінаційний характер для усіх потенційних учасників закупівлі. Тому відповідно статті 5 Закону замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Крім того, сертифікація AQAP не є обов’язковою на території України, а вартість отримання такого сертифіката може становити 30 000 грн та більше. У разі відсутності сертифіката ISO, якого вимагає Замовник, учаснику потрібно нести додаткові витрати для оформлення документа, що може вплинути на ціну тендерної пропозиції. Також, оформлення такого сертифіката відбувається близько місяця, а строк подання тендерних пропозицій становить 7 днів з моменту оголошення закупівлі. Тому вимога Замовника про надання учасниками документального підтвердження стосовно зазначеної сертифікації уповноваженою організацією є законодавчо не обґрунтованою та суперечить ст. 31 Господарського кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі».
Замовник ставить Учасників у різне становище в даній процедурі закупівлі, причому одних в гірше (ті учасники, що не мають такого сертифікату, і до того ж не зобов’язані його отримувати), а інших – у вигідніше становище, автоматично збільшуючи шанси на визнання переможцем конкретної процедури закупівлі.
Крім того, відповідно до «Концепції створення системи державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення», схваленої Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 976-р від 01 листопада 2022 року встановлено, що на першому етапі розробити нормативно-правові, зокрема законодавчі, акти щодо функціонування системи державного гарантування якості у мирний час та особливий період, її організаційної структури, повноважень, функцій та відповідальності державних замовників та виконавців, інших суб’єктів системи державного гарантування якості, які гармонізовані з вимогами міжнародних стандартів ISO та стандартів НАТО серії AQAP, на даний момент відбувається розроблення порядку нормативного регулювання сертифікату стандартів НАТО серії AQAP, а тому належний порядок його впровадження/використання та дотримання на території України відсутній.
Також встановлена вимога є дискримінаційною та такою, що порушує чинне законодавство України. Частиною 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що у Документації зазначаються такі відомості, в тому числі:
4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);
При цьому, згідно ч. 3 ст. 22 Закону тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Крім того, ч. 5 ст. 23 Закону встановлено, що маркування, протоколи випробувань та сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством.
Отже, згідно чинного законодавства України Замовник може вимагати відповідності лише у випадках визначених чинним законодавством України. Крім того, такі сертифікати відповідності повинні бути видані згідно чинного законодавства України стандарт НАТО серії AQAP не визначений на законодавчому рівні в Україні як нормативно-правовий акт, не впроваджений. Так як, в Базі даних "Законодавство України", що знаходиться за посиланням
Крім того, стандарт НАТО серії AQAP не імплементований в чинне законодавство України та не є обов'язковим стандартом в Україні.
Враховуючи вище зазначене, Скаржник повідомляє, що вимога про відповідність учасника сертифікату стандарт НАТО серії AQAP суперечить чинному законодавству України. Так як, стандарт НАТО серії AQAP не визначений на законодавчому рівні України як нормативно-правовий акт та не є чинним стандартом в Україні. Замовник не має права вимагати в Документації сертифікат згідно не діючого в Україні стандарта НАТО серії AQAP. В тексті EN 840-2 вказано, що відповідно до внутрішнього регламенту він поширюється на виробників обораного комплексу країн НАТО.
Отже, виходячи із вище зазначеного відсутнє зобов'язання, що в Україні EN 840-2 мають бути реалізовані як стандарти.
Вимога щодо сертифікату EN 840-2 є дискримінацією не тільки по відношенню до Скаржника, а і до інших Учасників. Так як за таких умов в даній Процедурі закупівлі зможуть взяти участь тільки ті Учасники, що запропонують товар із сертифікацією: сертифікат EN 840-2. Скаржник зауважує, що EN 840-2 не є обов'язковим стандартом в Україні.
В Україні відсутній прийнятний нормативно-правовий акт, що встановлює порядок впровадження учасниками стандарту НАТО серії AQAP та відсутній регламентований порядок отримання відповідного стандарту НАТО серії AQAP учасником. Крім того, Україні відсутні установи, організації, що видають підтвердження стандарту НАТО серії AQAP в порядку, що встановлений нормативно-правовими актами законодавства України.
Враховуючи вищенаведене, Скаржник вимагає видалити у Додатку 2 Документації вимогу як таку, що є дискримінаційними: відповідність учасника стандарту НАТО серії AQAP.
Відповідно до частини другої статті 18 Закону, якщо оскаржуються умови тендерної документації, разом із скаргою мають бути завантажені документальне підтвердження/докази.
Відповідно до пункту 5 частини п’ятої статті 18 Закону скарга повинна містити, зокрема, перелік документів (доказів), що підтверджують наявність у суб’єкта оскарження порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи, пов’язані з його участю в процедурі закупівлі, у випадку, якщо скарги стосуються тендерної документації та/або стосуються прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулись до закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій. Пункт 6 частини п’ятої статті 18 Закону до скарги додаються документи та матеріали (за наявності) в електронній формі (в тому числі у форматі pdf), що підтверджують інформацію, викладену у скарзі, та порушення процедури закупівлі або неправомірність рішень, дій або бездіяльності замовника.
Відповідно до пункту 56 Особливостей скарга до органу оскарження подається суб’єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель. Якщо оскаржуються умови тендерної документації, разом із скаргою повинно бути завантажене документальне підтвердження/докази.
Перелік документів (доказів), що підтверджують наявність у суб’єкта оскарження порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення уповноваженої особи Замовника, про затвердження Тендерної документації зі змінами № 1 від 28.12.2023 року що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи, пов’язані з його участю в процедурі закупівлі :
1. Тендерна документація ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ ВІДКРИТИХ ТОРГІВ (з особливостями) ЗА ПРЕДМЕТОМ ЗАКУПІВЛІ «КВАДРОКОПТЕРИ FPV-типу ДРОНИ згідно ДК 021:2015: 34710000-7 – Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном» № UA-2024-07-22-002488-a.
2. Укладені за результатами проведення публічних закупівель договори, в яких Скаржник є постачальником товару відповідно КВЕД його діяльності.
3. Витяг з ЄДР юридичних осіб та ФОП відносно фізичної особи-підприємця Гуменюка Юрія Володимировича, із зазначенням видів економічної діяльності.
Така ж позиція визначена у рішеннях колегії АМКУ:
- Рішеннях колегії АМКУ № № 265-р/пк-пз від 04.01.2024 – 10 арк;
- Рішеннях колегії АМКУ № 10060-р/пк-пз від 07.06.2024 – 6 арк;
- Рішеннях колегії АМКУ №17599 від 02.11.2023 – 6 аркушах.
- Рішеннях колегії АМКУ № 9174 від 22.06.2024 – 6 аркушах.
Вони стосувались розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, яким було встановлено внести зміни до тендерної документації за процедурою закупівлі та скасувати вимогу про наявність сертифікації до предмету закупівлі за відсутності відповідної регламентації на рівні законодавства України до такого товару.
Також на підтвердження зацікавленості та досвіду за предметом цієї закупівлі надаю номер закупівлі в системі Прозоро у відкритому доступі, де Скаржник як Фізична особа підприємець визначений переможцем: UA-2024-05-02-009458-a; UA-2024-04-21-000199-a Тобто, протягом 2024 року Скаржника, як Фізична особа підприємець визначено переможцем та укладено договори за умови відсутності дискримінаційних вимог у тендерних документація.
Отже вищезазначені вимоги обмежують права скаржника на рівну конкуренцію та містить дискримінаційний характер для усіх потенційних учасників закупівлі. Вважаю, що в цілому, ці вимоги Замовника є абсолютно необґрунтованими.
Скаржник переконаний, що зміна у тендерної документації цих вимог наддасть можливість брати участь у процедурі Закупівлі всім потенційним Учасникам, в тому числі фізичним-особам підприємцям.
З урахуванням запропонованих змін, Замовником не будуть порушуватись права та законні інтереси Учасників та законодавчо встановлені принципи здійснення публічних закупівель.
На підтвердження спроможності виконання Скаржником договорів поставки товару умов аналогічних за напрямком(поставки техніки):, надаю документальне підтвердження/ докази у вигляді укладених за номером закупівлі UA-2024-04-21-000199-a.(1. Договір №153 від 10.05.2024 року на 7 аркушах та 2.Договір № 120 від 28.06.2024 року, на 6 аркушах).
Крім того, підтверджую, що Скаржник здійснює діяльність самостійно як фізична-особа підприємець, та самостійно вирішує питання щодо впровадження систем сертифікації, та визначення складових продукції якщо спроможний виконати умови договору та поставити товар, крім того деякі стандарти, і сертифікати (так і вищезгаданий сертифікат) застосовуються до юридичинх осіб – виробників, а постачальник фізична особа підприємець не може його отримати, що знову ж таки створює дискримінацію від такої вимоги закупівлі.
Також на підтвердження наявності інтересу та досвіду участей в аналогічних закупівлях, за аналогічним напрямком поставки товарів( а саме техніки), надаю номери закупівлі в системі Прозоро у відкритому доступі, де Скаржник визначений переможцем: UA-2024-05-02-009458-a; UA-2024-04-21-000199-a.
Відповідно до пункту 55 Особливостей оскарження відкритих торгів відбувається відповідно до статті 18 Закону з урахуванням цих особливостей та відповідно до частини вісімнадцятої статті 18 Закону за результатами розгляду скарги орган оскарження має право прийняти рішення:
1) про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про процедури закупівлі, передбаченої цим Законом);
2) про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов'язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи,
А тому на підставі наявних роз'яснень, Скаржник просить усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною Документації), та привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства для забезпечення участі повного кола учасників, в тому числі фізичних –осіб підприємців.
Керуючись пунктом 56, 59 Особливостей та статтями 5, 8, 18, Закону України «Про публічні закупівлі»,
Рішення АМКУ
Прийнята до розгляду: 24.09.2024 17:13
Рішення прийнято: 04.10.2024 17:18
Час розгляду: 30.11.-0001 00:00
Місце розгляду: Антимонопольний комітет України
Послуги з утилізації/видалення сміття з урн і контейнерів у громадських місцях
Послуги з оброблення відходів: послуги з оброблення інших побутових відходів, відпові...
75 036 987 67 грн
Капітальний ремонт і реставрація
«Капітальний ремонт комплексної системи протипожежного захисту в будівлі Комунального...
50 730 245 00 грн